Rodzinne ferie zimowe w Austrii – czy warto?

Ferie w Austrii z PortaSki

Gdzie wyjechać – do Austrii, czy do Włoch? A może zostać w Polsce? Na to pytanie stara się odpowiedzieć wielu z nas planując rodzinne ferie na nartach. I jak to zwykle bywa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi… Jeśli ktoś się jednak zastanawia, czy warto wybrać się na zimowe ferie do Austrii, odpowiedź brzmi – TAK – WARTO! ? Na pewno na korzyść wyjazdu do Austrii przemawia odległość od Polski, a także urozmaicenie i przygotowanie tras narciarskich oraz infrastruktura do nauki jazdy na nartach dla dzieci.

Ponad połowa terenów w Austrii, to roztaczający się zewsząd krajobraz alpejski. Dla miłośników narciarstwa, to właśnie te trasy, stoki, a zarazem widoki ośnieżonych szlaków górskich stanowią wyzwanie. Wyjeżdżając na ferie zimowe do Austrii nie trzeba martwić się o swoje umiejętności i technikę jazdy. Na zorganizowanych wyjazdach dostępni są najlepsi instruktorzy, którzy szkolą osoby zarówno początkujące, jak i te bardziej zaawansowane.

W ofercie wypadu rodzinnego na ferie do Austrii, oprócz zjazdów narciarskich, znajdzie się na pewno czas na wspólne Apres-Ski, czyli: zwiedzanie, kosztowanie kuchni austriackiej, poznawanie nowej kultury, rodzinne szaleństwo w ośrodku wypoczynkowym, czy nawet w dyskotece.

Na ferie zimowe w Austrii w sezonie 2024/2025 szczególnie polecamy ośrodki narciarskie należące do kompleksu Ski Amade położone w rejonie Salzburga. Jest to największe zagęszczenie stacji narciarskich w Austrii, nazywane narciarskim rajem!

 

Rodzinne ferie na nartach w Schladming – Dachstein

PortaSki w Schladming Austria

Za najlepszy ośrodek narciarski na rodzinne ferie zimowe w Austrii uznajemy wysoko rozwinięty i jednocześnie położony najbliżej Polski – Schladming-Dachstein. Ośrodek oferuje łącznie 123 km tras zjazdowych na czterech połączonych ze sobą górach, co powoduje, że każdy amator białego szaleństwa – zarówno początkujący i zaawansowany, z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wszystkie góry połączone są zarówno wyciągami narciarskimi, jak i sprawnie działającą siecią skibusów. Daje nam to możliwość szusowania codziennie na innych stokach, na co również pozwala wspólny karnet Ski-Amade. Początkowe stacje gondoli położone są w bliskim sąsiedztwie miasteczka, dzięki czemu nie tracimy czasu na dojazdy do stoków, a po nartach mamy duży wybór miejsc na wyczekiwane Apres ski ;-).  A co dla dzieci? Przygotowane z myślą o najmłodszych narciarzach powstały specjalne wyciągi i trasy, place zabaw, zimowa strefa dla dzieci Hopsi oraz liczne fun parki i snow parki. Na amatorów nart biegowych czeka aż 220 km najlepiej przygotowanych tras w ramach ośrodka w Ramsau am Dachstein oraz najdłuższa na świecie trasa biegowa rozciągająca się na lodowcu Dachstein, którego krajobraz zapiera dech w piersiach

Wagrain-Flachau – ferie z nauką jazdy na nartach dla całej rodziny

Szkółka narciarska Włochy Austria

Godnym polecenia ośrodkiem narciarskim na rodzinne ferie na nartach w Austrii jest również drugi ośrodek Ski-Amade – Wagrain-Flachau. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest odległość od Polski oraz położenie blisko autostrady A10. Dzięki temu podróż z dziećmi jest wykonalna w ciągu jednego dnia (bez noclegu). Ośrodek oferuje 120 km urozmaiconych i wspaniale przygotowanych tras oraz gwarantuje 100% śniegu w sezonie zimowym. To tutaj mieści się jedna z największych na świecie wahadłowych linii kolejowych – G-Link. Na stoki można się dostać aż z siedmiu różnych punktów wyposażonych w przestronne miejsca parkingowe. Na najmłodszych czekają snow parki, trasy do mierzenia prędkości oraz krainy tematyczne dla dzieci. Dla tych, którym to jeszcze za mało, w odległości 15 min samochodem znajduje się kolejny ośrodek – Flachauwinkl, a wszystkie trasy dostępne w ramach jednego karnetu Ski-Amade. A co z pogodą? Pogoda iście alpejska. Śnieg i dużo słońca! ? Dodatkowo od zimy 2020/21 w regionie będzie można jeździć na nartach od A (jak St. Johann-Alpendorf) do Z (jak Zauchensee). To ponad 200 km tras, z których można będzie korzystać za pomocą tylko jednego karnetu narciarskiego. Zostanie również zbudowana nowoczesna i wydajna 10-osobowa gondola „Flying Mozart”, a nowa kolej linowa Panorama Link połączy dwa obszary narciarskie Snow Space Salzburg i Flachauwinkl-Kleinarl.

Terminy ferii zimowych w Austrii w 2025r.

Jeśli wybierasz się na ferie w Alpy austriackie, warto wcześniej sprawdzić, czy na stoku nie zaskoczy Cię duża liczba narciarzy, którzy postanowili poszusować w tym samym terminie. Największy tłok panuje zwykle w okresie kumulacji ferii w różnych krajach.

Najbardziej optymalne warunki na stokach zapowiadają się dla tych województw, których termin ferii zimowych w 2025r. przypada jeszcze w styczniu. Wówczas poza Polską, żadne z blisko położonych, europejskich Państw nie dysponuje dniami wolnymi od nauki szkolnej. Szczyt sezonu przypada na luty, a zwłaszcza początek ferii w niemieckiej Bawarii, przypadający na ostatni tydzień ferii polskich. Niemniej jako rekompensatę otrzymamy doskonale przygotowane stoki i usługi narciarsko-snowboardowe na najwyższym poziomie. Dzięki doskonałej infrastrukturze austriackiej, na pewno nie grożą nam kolejki do wyciągów, czy brak miejsca w restauracji.

Pod względem wyjazdów narciarskich czy snowboardowych, Austrię poleca się przede wszystkim pod koniec sezonu, kiedy z lodowców znikną już okupujące je tłumy.

 

Terminy ferii zimowych w Polsce w 2025r.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, kiedy wypadają ferie zimowe w 2025 roku dla Twojego województwa, przygotowaliśmy tabelkę, w której znajdują się terminy ferii poszczególnych województw zestawione z terminami wyjazdów na narty do Austrii z PortaSki. Sprawdź i wybierz termin dla siebie!

 

I jak?  Wiesz już, dokąd i kiedy wyjedziesz na zorganizowane ferie zimowe do Austrii z PortaSki? Zapraszamy do kontaktu, jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie naszych wyjazdów. Jeżeli interesują Cię również włoskie rejony alpejskie koniecznie zobacz naszą ofertę wyjazdów na narty do Włoch.